Zakaj je spanje pomembno?
Med eno izmed osnovnih človeških potreb spada urejeno spanje, kar pomeni, da se odpravimo spat vsak dan ob približno istem času s ponavljajočim se številom ur kakovostnega spanja. Če želimo imeti dober spanec, potrebujemo zadostno dolžino neprekinjenega in tudi dovolj globokega spanja. V spanju preživimo približno tretjino svojega življenja in je bistvenega pomena – za naše telo je enako pomembno kot prehranjevanje, pitje in dihanje ter je ključnega pomena za ohranjanje dobrega duševnega in fizičnega zdravja. Pomaga nam, da si opomoremo tako od duševnih kot tudi telesnih naporov.
Spanje je najučinkovitejši način vsakodnevnega uravnavanja telesnega in duševnega zdravja v vseh življenjskih obdobjih. Kakovostno spanje je vir dobrega počutja in temelj zdravega načina življenja.
Pomanjkanje spanja je povezano s slabšo kakovostjo življenja, slabšim počutjem ali razpoloženjem, s poškodbami, kroničnimi boleznimi, duševnimi boleznimi, povečanimi stroški zdravstvenega varstva in izgubo delovne produktivnosti. Spanje in zdravje sta močno povezana – slab spanec lahko poveča tveganje za slabo zdravje, slabo zdravje pa lahko oteži spanje. Motnje spanja so lahko eden izmed prvih znakov stiske. Pogoste težave z duševnim zdravjem, kot sta anksioznost in depresija, lahko pogosto prispevajo k težavam s spanjem. Z neurejenim ritmom spanja se porušijo tudi drugi cirkadiani ritmi, kar lahko posledično vodi v različne kronične bolezni. Zato je potrebno za kvalitetno spanje skrbeti tudi v času dela od doma, saj nam le primeren cirkadiani ritem spanja in budnosti omogoča dobro psihofizično delovanje.
Dobro spanje je ključnega pomena za zagotavljanje kakovostnega življenja, saj prinaša številne koristi za naše zdravje: izboljšuje našo odpornost in imunske odzive, okrepi vrsto možganskih funkcij, našo telesno pripravljenost in energijsko bilanco, dobrodejno vpliva na naše duševno zdravje in čustveno razpoloženje ter izboljša presnovo telesa. Skrb za dober spanec je bistven in nenadomestljiv del zdravega življenjskega sloga. Med spanjem se utrjujejo spominske sledi in iz možganov se pospešeno izplavljajo produkti presnove. Pomanjkanje spanja povzroča slabo počutje, vodi do motenj v zbranosti, pozornosti in spominu, škodi posameznikovi produktivnosti in je povezano z večjo verjetnostjo za glavobol, možgansko kap, Alzheimerjevo bolezen in druge bolezni živčevja. Neustrezen spanec slabo vpliva na možgane ne le neposredno, temveč tudi prek srčno-žilnega, hormonskega in imunskega sistema.
V sedanjih časih se soočamo z veliko stresa, predvsem zaradi trenutne pandemije, kar lahko motinaše običajne rutine spanja, kar nam predstavlja še dodaten izziv. Toda obstaja veliko stvari, ki jih lahko naredimo za izboljšanje spanca. V nadaljevanju si lahko preberete deset priporočil za zdravo spanje, ki jih je zbrala Svetovna zveza za spanje:
- Vedno hodite spat ob isti uri in tudi vstajajte ob isti uri.
- Če imate navado zadremati čez dan, naj bo počitek kratek )do 45 minut)
- Izogibajte se pitju alkoholnih pijač in ne kadite.
- Izogibajte se kofeinu 6 ur pred spanjem.
- Izogibajte se mastni, pekoči ali sladki hrani. Morebiten obrok pred spanjem naj bo lahek in lažje prebavljiv.
- Redno se ukvarjajte s telesno dejavnostjo, vendar ne tik pred spanjem.
- Uporabljajte primerno ležišče, vzglavnik in posteljnino.
- Ugotovite katera je najbolj ugodna temperatura spanja za vas in spalnico vedno dobro prezračite.
- Ugasnite vse moteče zvoke in zatemnite sobo najbolj, kot je možno.
- Posteljo namenite samo spanju in spolnosti. Ne uporabljajte je kot delovno sobo ali telovadnico.
Vir: spletna stran NIJZ