Skoči na vsebino

KAKO IZBOLJŠATI POČUTJE NA DELOVNEM MESTU

V kolikor je zelo stresno delovno okolje kronična težava, lahko povzroči trajne fiskalne in kadrovske tegobe, zato vam predstavljamo šest načinov, kako lahko delodajalci izboljšajo duševno zdravje na delovnem mestu.

Glede na zadnje raziskave v Kanadi kar 40% delavcev poroča o tem, da so njihova delovna mesta zelo stresna, medtem ko četrtina zaposlenih svoje delo opredeljuje kot največji izvor stresa v njihovem življenju. Ker je stres na delovnem mestu močnejši napovednik zdravstvenih težav kot osebni, finančni ali družinski problemi, so te statistike zaskrbljujoče: stresna delovna mesta poleg tega, da vplivajo na dobro počutje zaposlenih, lahko povzročijo povišane stroške zdravstvenega varstva, izgubljeno produktivnost in neželeno fluktuacijo zaposlenih. Včasih zvišan stres na delovnem mestu povzročajo začasne razmere, kot so novo vodstvo, spremembe delovnih sistemov ali začasno povečanje obsega dela. Če pa je zelo stresno delovno okolje kronična težava, lahko povzroči dolgotrajne fiskalne in kadrovske težave v vaši organizaciji.

In kaj lahko delodajalci naredijo, da izboljšajo duševno zdravje in zmanjšajo stres med svojimi zaposlenimi?
Prvi izmed načinov pomoči je, da pomagate zaposlenim pri zmanjševanju stresa pri drugih zaposlenih. Eden najboljših načinov za izboljšanje duševnega počutja zaposlenih je pomagati zaposlenim odkrito govoriti o duševnem zdravju. Če prepoznate težavo in jo pustite, da je sprejemljiva tema pogovora – torej odstranite tabu glede priznavanja stresa, povezanega z delom, lahko samo po sebi ustvari napredek in pomaga zaposlenim, da spoznajo, da v svojih težavah niso sami. V pomoč je tudi spodbujanje zaposlenih k odmorom. Kratek sprehod zunaj, oddih ali uživanje zdravih prigrizkov lahko pomagajo zaposlenim, da se spočiti oziroma vrnejo na delo. Odmori, pri katerih se zaposleni vstane od svoje delavne površine in od računalniških ekranov, tudi pomagajo ustvariti družabno vzdušje, ki zaposlenim omogoča, da preživijo nekaj sproščenih minut s sodelavci. Te vrste neformalnih odnosov so pomemben temelj, ko zaposleni sodelujejo pri projektih in nalogah. Poveča tudi moralo celotne delovne sile.

Drugi izmed načinov, ki ga kot delodajalec lahko uspešno izvedete, je, da spodbujate telesno in čustveno aktivnost. Kadar vodstvo spodbuja zdrave fizične in čustvene prakse, to vpliva na vse delavce. Toda ključno je sodelovanje vodstva. Ko vodstvo uvede zdravstvene izzive na delovnem mestu, spodbujevalne programe in splošne programe dobrega počutja in se vključijo v njih, se zdravje zaposlenih ne samo izboljša, temveč se tudi znatno prihrani pri zdravstvenem varstvu ter se povečata produktivnost in morala.

Kot tretje, kar lahko kot delodajalec naredite za svoje zaposlene, je, da jim zagotovite vire za duševno zdravje. Obstaja veliko programov, ki spodbujajo duševno počutje na delovnem mestu, zato svojim zaposlenim omogočite vključitev v te programe, priskrbite jim kontakte oseb, ki so usposobljene za skrb za duševno zdravje in spodbudite svoje osebje, da v kolikor pomoč potrebuje, te stike tudi izkoristi in poišče pomoč.

Kar lahko kot delodajalec še naredite, je da zagotovite program pomoči zaposlenim. Svetovanje in podpora, ki jo nudijo podjetja in posamezniki, ki ponujajo korporativni velnes, so prvi korak, ki ga veliko podjetij v tujini sprejme, da zagotovi boljše počutje svojih zaposlenih na delovnem mestu in posledično večjo blaginjo podjetja.

Znano je, da delovno okolje pomembno vpliva na duševno počutje zaposlenih, produktivnost, fluktuacijo dela in skupni dobiček. Kot delodajalec lahko vplivate na zdravo delovno okolje tako, da imate v podjetju politiko odprtih vrat, kar pomeni, da svoje zaposlene obveščate o načrtovanem razvoju, spremembah oddelkov, poslovnih ciljih in politikah. Na ta način zaposleni vedo, kakšne načrte imate tako s podjetjem kot njimi, hkrati pa s tem gradite zaupanje delavcev v vas in vaše podjetje in zmanjšujete stres pri zaposlenih. Lahko pa uvedete tudi prilagodljivi čas dela, tako da imajo zaposleni čas tudi za osebne potrebe. Kot ena izmed možnosti, ki jo lahko ponudite svojim zaposlenim, je tudi delo od doma, lahko samo en ali dva dneva na teden, lahko pa svoje delo v celoti opravljajo iz svoje domače pisarne.

Šesta, a morda najpomembnejša stvar, ki jo kot delodajalec lahko naredite za svoje zaposlene, je, da jim pokažete, da vam je mar zanje in za njihovo dobrobit. Načini, kako lahko vaša organizacija izkaže skrb, so različne timbilding dejavnosti, družinske dejavnosti, spodbujanje izražanja mnenj, predlogov, idej s strani zaposlenih, sodelovanje pri skupinskih sestankih … Duševno zdravje na delovnem mestu je izjemnega pomena, saj vpliva na življenje zaposlenih in njihovih družin, produktivnost, dobiček in splošni uspeh vašega podjetja, zato je v vsakem podjetju nujno začeti izvajati dejavnosti, ki bodo pripomogle k boljšemu počutju zaposlenih in kvalitetnejšemu življenju. Na dolgi rok se vam bo obrestovalo.